top of page

في acerca

  Nişanı Kim Yapar? Nişanda Hangi Taraf Ne Yapar?

                                  

Evlilik teklifine evet dedikten sonra şimdi ne olacak diye düşünmeye başladığınız bir an oldu mu? Gelin adaylarımızın pek çoğu bu duyguya kapılmaktadırlar. Sevgili olmak bir noktada konforlu bir duygudur. Evliliğe adım atmak ise yeni bir aile ile tanışmak, kaynaşmak ve hiç bitmeyecekmiş gibi gelen düğün hazırlıkları sürecine başlamak demektir. Bu süreçte kafanızın karışabileceği, adetler ve gelenekler arasında kendinizi kaybedeceğiniz anlar yaşayabilirsiniz. (Böyle bir durumda kolaydugun.com’da merak ettiğiniz ve kafanızı kurcalayan her konuya dair bir cevap bulabileceğinizi söylememize gerek var mı?)
Malum düğün hazırlıkları için epeyce bir bütçe ayırmak gerekiyor. Düğün alışverişi yapılırken ise ailelerin karşılıklı sorumluluk almaları ve iş birliği yapmaları ise bu sürecin daha kolay geçmesini sağlıyor. Peki düğün alışverişinde kim neyi yapar merak ediyorsanız ….. yazımıza göz atabilirsiniz. Biz bu yazımızda nişanı kim yapar, nişan hangi taraf ne yapar gibi soruların cevabını detayları ile veriyor olacağız.

Nişanı Kim Yapar, Masraflarını Kim Karşılar?

Geleneksel adetlere göre yaygın bir söz vardır: “Nişanı kız tarafı yapar”. Kız isteme töreni sonrasında evde yapacağınız küçük bir söz veya nişan töreni yapacaksanız ya da salonda büyük bir organizasyon ile nişan töreni yapmayı planlıyorsanız; organizasyona dair masrafların siz ve aileniz tarafından karşılanması gerektiğini belirtelim.
Elbette ki bu mutlak bir kural değildir. Adetlere göre nişanı gelin adayının ailesinin yapması beklense de düğün hazırlıklarına dair süreçlerde, ailelerin karşılıklı anlaşmaları durumunda; herkes imkanlarına göre hareket edebilir. Geleneksel bir uygulama ile nişan yapmayı planlıyorsanız o halde nişan masraflarını hangi tarafların karşılayacağını tek tek aktaralım.

Nişanda Tarafların Yapması Gerekenler

Nişanda Kız Tarafının Yapması Gerekenler Nelerdir?

 • Nişanın yapılacağı salonun kiralanması

 • Misafirlere ikramlıkların hazırlanması ve sunumu

 • Nişan hediyeliklerinin alınması

 • Nişan davetiyelerinin hazırlanması ve dağıtımı

 • Nişan mekânının süslemesi, nişan masasının hazırlanması (organizasyon firması ile anlaşıldığında, süslemeye dair detaylar organizasyon şirketi tarafından yapılmaktadır)

 • Nişan pastasının sipariş edilmesi

 • Nişan çiçeğinin alınması

 • Nişan müziklerinin ayarlanması

 • Nişan tepsisinin hazırlanması

 • Damat bohçasının hazırlanması

 • Damadın nişanda giyeceği takım elbise

 • Damada saat veya künye alınması

 • Nişan fotoğrafçısının ayarlanması (damat bey de yapabilir)

 • Nişan saçı ve makyajı için kuaförün ayarlanması

Nişanda Erkek Tarafının Yapması Gerekenler Nelerdir?

 

 • Nişanlığın alınması

 • Gelin bohçasının hazırlanması

 • Geline takılacak takıların alınması

Yukarıda belirttiğimiz nişan hazırlıklarına ek olarak bir de nişan yüzüklerinin alınması gerekiyor. Adetlerimize göre nişan yüzüklerini de taraflar karşılıklı olarak alabiliyor. Yani damadın takacağı nişan yüzüğünü kız tarafı, gelin adayının takacağı yüzüğü ise damat tarafı alıyor. Nişan yüzükleriniz evlendikten sonra da kullanacağınız alyanslar olacaksa bizim önerimiz yüzüklerin birlikte alınması yönünde olacaktır. Kadın ve erkek için aynı tasarım kullanılarak oluşturulan alyans çiftlerine bayılabilirsiniz.
Nişanda gelin ve damada takılacak takılar hakkında da bilgi verelim. Nişanda damada saat veya tercih ediyorsa künye takılabilir. Ayrıca damat beyin sevdiği bir objeyi de nişan hediyesi olarak sunabilirsiniz. Örneğin antika bir cep saati, gümüş çakmak gibi…
Nişanda geline takılacak takı ise genellikle zarif bir takı seti oluyor. Bunun dışında istenirse takı seti yerine 2-3 adet bilezik de takılabilir. Nişanda davetliler ne takar? merak ediyorsanız hemen belirtelim; nişanda aileler dışında davetlilerin ve akrabaların takı takması beklenmez. Bazı yörelerde nişan töreninde gelin ve damada davetliler de altın veya para taksa da bu yaygın bir uygulamada değildir.

Evlenme teklifi

Gelinlik seçiminde püf noktalar

istockphoto-861236706-612x612.jpg

مرحبًا،  

   

مثل أي شخص آخر ، أتفهم احتياجات ورغبات ومخاوف المرأة التي تستعد لواحد من أهم الأحداث في الحياة. 

تهدف شركتي إلى إسعاد النساء من خلال تكوين أسرة قوية وسعيدة لمساعدتهن على تحقيق هدفهن الحقيقي! 

أدى حب الجمال إلى حلم الطفولة أصبح حقيقة بالفعل في عام 2021.

لا تقتصر مهمة shana & afra Fashion على بيع الفساتين فحسب ، بل تكمن في إنشاء قصة فريدة لكل حدث! 

فريقنا بأكمله  إنها مهتمة بفهم العروس وخلق ظروف مريحة حتى تتمكن من العثور على أفضل فستان زفاف. 

نضع قطعة من روحنا في جميع فساتين الزفاف لدينا. 

أنا متأكد من أن كل حفل زفاف هو احتفال بالحب والسعادة والجمال! 

لهذا يمكن لكل عروس أن تبدأ هذه المغامرة باختيار فستان أحلامها. 

لقد أسست شانا وعفرا مودا. 

حلمي هو أنه في جميع أنحاء تركيا ، يجذب كل عروس بنهج خبير. 

رؤية شانا وعفرا مودا.

لذلك يمكن للمرأة في أي مدينة أن تتأكد من أن لديها شخصًا يمكنها الوثوق به عند اختيار فستان الزفاف. 

أتمنى لجميع العرائس الاستمتاع بعملية التحضير لحفل الزفاف!

إذا كنت لم تقرر بعد بشأن فستان زفافك هذه الأيام عندما تستعد لأهم يوم في حياتك ، فأنت

ندعوكم الى شانا وافرا مودا.

بينما نقدم خدمة استشارية من وجهة نظرنا المهنية في اختيار فستان الزفاف الخاص بك ، فإننا أيضًا نجعل هذه العملية أسهل بالنسبة لك من خلال عارضاتنا الأنيقة والبراقة.

 

ربما كنت تحلم بفستان زفافك لسنوات ، وربما لم تفكر في ذلك مطلقًا وليس لديك أي فكرة.

في بيت الأزياء الخاص بنا ، حيث نقدم لك جميع أنواع البدائل ، نحن على يقين من أنك ستجد أخيرًا فستان الزفاف الذي تريده أو أنك ستكون صاحب فستان الزفاف الذي تحلم به.

 

إذا لم يكن لديك نموذج تفكر فيه ، فنحن نقدم أنسب الخيارات لأسلوبك ومفهوم مكان حفل الزفاف الخاص بك ، ونشاركك بتعليقاتنا وخبراتنا حتى تتمكن من اتخاذ القرار الصحيح.

نقوم بإجراء تعديلات على النموذج الذي تختاره ونجعله يناسب جسمك تمامًا.

إذا كنت تريد أي تغييرات عليها ، فنحن نجهزها في أسرع وقت ممكن ونسلمها لك في أسرع وقت ممكن.

 

يمكنك الاختيار من بين الموديلات الجاهزة ، ويمكن خياطة جميع فساتين الزفاف التي تحلم بها خصيصًا لك.

أزياء شناعة وعفرا  تقوم بتصميم نماذج مختلفة لفساتين الزفاف وفقًا لمكان الزفاف والمفهوم والأذواق ونوع الجسم.

 

 

بالإضافة إلى موديلاتنا الجاهزة ، يمكنك أن تكون صاحب فستان زفاف أحلامك في دار الأزياء لدينا ، حيث نقدم أيضًا خدمات مصممة خصيصًا.

نظرًا لأنه يمكننا العمل على جميع أنواع الموديلات ، يمكننا أيضًا خدمة مرشحات العروس بتصميم العمامة.

 

بالإضافة إلى موديلات فساتين الزفاف لدينا ، ستتمكن من الوصول بسهولة إلى جميع أنواع الملابس التي قد تحتاجها في أيامك الخاصة في دار الأزياء لدينا ، حيث نوفر أيضًا خيارات الخطوبة والقفطان وفساتين السهرة.

نقدم لكم فستان الزفاف الذي تحلمون به بأسعارنا التي نحاول الحفاظ على رضا العملاء في المقدمة.

 

في هذا اليوم المهم ، إذا كنت تريد أن تقضم إصبعك بأناقتك ونبلتك وأن تلفت الأنظار إليك ، فاختر اختيارك.  يمكنك استخدامه لشانا وافرا.

DÜĞÜN EVLİLİK MERASİMİ

Düğünde Konfeti Gösterisi

Toplumdan topluma, kültürden kültüre farklılık gösteren birtakım merasimlerle gerçekleştirilse de evlilik, insanların hayatındaki en önemli günlerden ve dönüm noktalarından biridir. Kurulacak aile birliğinin gizlilik içinde değil, açıkça ve meşru biçimde gerçekleştiğini ilân etmek bakımından büyük öneme sahip olan düğün merasimi, tarih boyunca insanlar tarafından önemsenmiş ve en güzel şekilde icra edilmeye çalışılmıştır.

    İlâhî vahyin geldiği dönemde de insanlar evlilik merasimlerini kendi kültürlerine göre gerçekleştiriyorlardı. O günün câhilî anlayışına göre düğünlerde içki içmek, kadın-erkek fütursuzca eğlenmek çok yaygındı. Hatta Hz. Peygamber de risâletle görevlendirilmeden önce geceleyin Mekke'de böyle bir düğüne katılmayı düşünmüş, ancak müzik sesini işitecek kadar evlere yaklaştığında uyuyakalmış, böylece Allah Teâlâ onu korumuştu.

   Efendimiz de (sav) evliliklerin bir şenlik havasında, sevinç içinde yapılmasını istemiş, insanların def çalıp şarkı söylemelerine, ziyafet vermelerine, şeker, hurma ve meyve gibi şeylerin damat ve gelinin üzerine serpilmesi şeklindeki eğlence şekillerine müsamaha göstermiştir. Hatta bu konularda ihmalkâr davrananları uyararak düğünün gereğinin yapılmasını teşvik etmiştir. Ancak câhiliye kültüründen kaynaklanan yanlış âdetleri kaldırmıştır. Düğünlerde içki içilmesi, eğlencede aşırıya gidilmesi, kadın ve erkeklerin birbirlerine karşı mahremiyet sınırlarını aşan tavır ve davranışlar içinde bulunması Peygamberimiz tarafından yasaklanmıştır.

   Evlilik, evlenmeye aday iki kişinin birbirini görüp karar verme aşamasından itibaren başlar. Peygamber Efendimiz kurulacak aile yuvasında evlenecek tarafların birbirlerini görmeleri, birbirlerini tanımaları ve birbirlerinden razı olmaları gerektiğini belirtir ve bunun evliliğin mutluluğuna ve devamına vesile olacağını anlatırdı.

   Üstün zeka ve kabiliyetleri ile bilinen Mugîre b. Şu'be kendi evlenme öyküsünü şöyle anlatır: “Bir gün Resûlullah'ın yanına gelerek evlenmek istediğimi ona söyledim. Bana,  'Git de evlenmek istediğin kıza bak. Çünkü onu görmen, (uyum sağlamanız ve) evliliğin devamı için daha uygundur.' buyurdu.

   Allah Resûlü aynı şekilde başka sahâbîlerine de tavsiyede bulunmuş, evlenecek kişilerin birbirlerini görüp beğenmelerini teşvik etmişti. Bu hadisten hareketle, evlenecek kişilerin belirli ölçüler içinde birbirleriyle konuşup, bazı konuları müzakere edebilecekleri sonucu çıkarılabilir. Çünkü evlenecek kişilerin önceden konuşmaları ve birbirlerini dinlemeleri, aile yuvasının selâmeti bakımından faydalı olacaktır.

 Düğün Öncesi Gelin Bakımı

Gelin Makyajı

Düğün tarihinden 6 ay öncesinde fiziksel ve ruhsal bir bakıma zaman ayırmak için gayet ideal bir süredirKonuya yiyeceklerden başlayabilirsiniz. Zira yediğiniz her şeyin cildimize ve fiziğimize nasıl yansıdığını hepimiz biliyoruz .Bu nedenle düğün öncesi sadece cilt bakımına odaklanmak yerine, fiziksel bütünlükten başlayabilirsiniz.  İşe size özel bir diyet planı hazırlamak için bir diyetisyene danışabilirsiniz.Diyetinizden şeker ve karbonhidratı yavaşça çıkarmanız müthiş bir başlangıç olur. Cips, çikolata, dondurma veya gazlı içecekler gibi abur cuburları şişkinliğe ve ciltte sivilcelere ilk neden olan şeyler olduğu için tüketmekten kaçının. Bunun yerine meyveler, yeşil sebzeler ve proteinden oluşan dengeli bir diyete başlayın.Hindistan cevizi suyu ve limon suyu gibi nemlendirici sıvıları yudumlamaya başlayın. Ayrıca, sağlıklı bir antioksidan dozu için diyetinize yeşil çay eklemeyi de unutmayın.Kilo vermek için diyetinizde ani değişiklikler yapmaktan kaçının. Çoğu zaman, bu tür şok diyetler ters etki gösterir ve sonunda kaybettiğiniz kiloları fazlasıyla geri alırsınız.  Burada amaç, kendinizi aç bırakmak değil, abur cuburları keserken vücudunuza ihtiyaç duyduğu tüm besinleri vermek olduğunu unutmayın.Cildinize uygun bir cilt bakımına başlayabilirsiniz.Düğünden 6 ay önce, aylık  cilt bakımı yaptırmaya başlamak için iyi bir zamandır. Ürünleri yüzünüzde kullanmadan önce mutlaka salon uzmanınıza gerekli testleri  yaptırın. Cildiniz ile ilgili bir problem var ise öncelikle cilt doktorunuza görünün. Sonrasında gerekli uygulamaları ve bakımı yaptırmak çok daha sağlıklı olacaktır.

istockphoto-488980730-612x612 - Kopya.jpg
istockphoto-491243708-612x612.jpg
bottom of page